GRAND PRIX BRNA A SLOVENSKÝ POHÁR V KARATE

22.11.2018

Na Majstrovstách sveta v karate WKF v Španielsku 6-11. 11. 2018 štartoval rekordný počet 

1 251 pretekárov z 140 krajín. Svetového šampionátu v novom olympijskom športe sa zúčastnila i žiačka senického trénera M. Čulena, (8. Dan), Veronika Mišková. Bronzová medailistka z ME a rodáčka z Hodonína štartovala za českú reprezentáciu v kata ženy a úspešne prešla prvými troma vyraďovacími kolami. Zastavila ju až v 4 . kole neskoršia bronzová medailistka-talianska reprezentantka V. Bottaro. Držiteľka 3. Danu potvrdila miesto v svetovej špičke. Celkovo ovládli svetový šampionát japonskí majstri karate, ale špičkové karate predvádzali i reprezentanti Iránu, Turecka, Francúzska či Azerbajdžanu. Slovenské karate dosiahlo cenný úspech v podobe bronzovej medaile v kumite ženy -M. Kopúňová a celkového 19.miesta vo svete.

Na 2. Kole Slovenského pohára juniorov 17.11. 2018 v Šuranoch štartoval i slovenský reprezentant Martin Kopáč, (1. Dan), z Hanko Kai Senica. Kvôli chorobe nemohol obhajovať skvelé 2. miesto z minulého ročníka na veľkom medzinárodnom turnaji GP Ostravy 3-4.11. 2018, kde sa tohto roku zišla skvelá konkurencia z celej Európy, ale aj exotickí karatisti, napr. z Indie. Martin sa dostáva postupne do bývalej formy, čo potvrdil i v Slovenskom pohári. Juniori v cvičení kata sa tentoraz namiesto zvyčajného vyraďovacieho systému stretli v súbojoch každý s každým. Senický karatista cvičil náročné kata Suparinpei, Eiku a Nipaipo. Prehral jediný zápas, čo znamenalo celkové 2. miesto a potvrdenie miesta v slovenskej reprezentácii.

V rovnakom termíne 17.11. 2018 vycestovali mladí senickí karatisti do Českej republiky na medzinárodný turnaj Grand Prix Brna. Tento turnaj v moravskej metropoli slúži už tradične začínajúcim pretekárom z B družstva Hanko Kai Senica na získavanie prvých skúseností so súťažou v cvičení v kata alebo v zápase kumite. Kvarteto Seničanov sa v konkurencii 190 pretekárov z 24 klubov z Poľska, Slovenska a Českej republiky ukázalo v dobrom svetle. Najúspešnejším sa stal zápasník v kumite starších žiakov Patrik Sprušanský. Držiteľ žltého pásu - 7. Kyu sa presadzoval v zápasoch nacvičenými kombináciami, presnými údermi i nečakanými podrazmi. Aj vo finále, v súboji o 1. miesto jasne dominoval nad súperom technikami i lepším pohybom. Pri vedení 4:2 prišlo zrazu 30 sekúnd pre koncom k jeho nečakanej diskvalifikácii kvôli neúmyselnému faulu-zrazeniu kolenami. Nesprávne rozhodnutie rozhodcov znamenalo pre Patrika striebornú medailu za 2. miesto. Pri naďalej zodpovednom tréningu žiaka senického trénera mládeže J. Rehuša, (5. Dan), to však určite nebola posledná medaila tohto talentovaného karatistu. Nedarilo sa obhajcovi titulu z minulého ročníka v kumite mladších žiakov- Samuelovi Otrubčákovi. Po prehre v 1. kole, z daľších súbojov vypadol. Výborne išla na svojej vôbec prvej súťaži Laura Džačovská v kata žiačok. Nezaplatila nováčikovskú daň, odolala tréme, prešla víťazne prvými dvoma kolami, keď vyradila svoje súperky a prehrala tesne 1 : 2 až v 3. kole. Michal Grim v kata žiakov po výhre 2:1 v 1. kole nad H. Eckerom z Jihlavy prehral v 2. kole 1: 2. Najdôležitejšie pre ďalší rast mladých karatistov Hanko kai sú neoceniteľné skúsenosti z týchto turnajov, uvedomenie si chýb a ich odstránenie. Iba neustálim vystavovaním sa v súbojoch s najlepšími sa sami môžeme zlepšovať.

Najbližšie sa karatisti Hanko Kai Senica predstavia v súbojoch o tituly majstrov Slovenska na Majstrovstvách Slovenska 1.12. 2018 v Trnave. Nový rok 2019 začnú tradičným zimným sústredením v januári na Dubníku pri Starej Turej.

E. Jareč

Článok bol uverejnený v regionálnych novinách Naša Senica, november 2018