UDALOSTI/ NAPÍSALI O NÁS

SÚRODENCI GAŽOVCI ZBIERAJÚ TURNAJOVÉ TROFEJE

In: Naša Senica 4/2024. Autor: E. Jareč


SENICKÍ KARATISTI SI Z BRATISLAVSKÉHO POHÁRA PRIVIEZLI 14 MEDAILÍ. 

In: Naša Senica 12/2023. Autor: E. Jareč


JUBILEJNÁ SEZÓNA SENICKÝCH KARATISTOV. In Naša Senica 7/2023. Autor: E. Jareč


KARATISTI ZLATÍ NA SLOVENSKU AJ V ČECHÁCH. In: Záhorák, 26.6.2023. Autor: E. Jareč


Medaily z Čiech pre našich karatistov. Gratulujeme!


MY ZÁHORIE, september 2022. Autor: E. Jareč

ZLATO Z ČIECH. ŠANCA PRE MLADÝCH KARATISTOV

Rozbehli sa už aj súťaže v karate. Úspešný záhorácky klub Hanko kai Senica vycestoval v poslednej dobe na turnaje v Českej i Slovenskej republike. Tentoraz vystúpili na stupne víťazov hlavne mladší pretekári, ktorí tak potvrdili dlhodobé dobré meno senickej mládežníckej liahne talentov. Doteraz karatisti Hanko Senica reprezentovali Záhorie a Slovensko v 36 krajinách po celom svete. Na posledných turnajoch v Čechách sa výborne presadili hlavne žiaci z Hanko Senica. Na 1.kole Českého pohára v Bruntáli zvíťazila v žiačkach niekoľkonásobná majsterka ČR Karin Krúžeková z Hanko Senica v cvičení kata i v zápase kumite. Zo severnej Moravy si tak odviezla maximum-dve zlaté medaily. Vicemajster ČR v žiakoch Jakub Briestenský (Hanko Senica) získal striebro taktiež v kata i v kumite. Na 2.kole Českého pohára v Brne získali Záhoráci 1 zlatú medailu a dve bronzové. V zlatej sérii pokračuje Krúžeková, ktorá v kata mladších žiačok zvíťazila pred Zedníčkovou (Slávia Kroměříž) a Woffovou (Dragon Rosice) a v kumite pridala bronz za 3. miesto. Bronzovú medailu si z Čiech doviezol Briestenský za 3. miesto v kumite mladších žiakov. Spolu s dorastencom Samuelom Otrubčákom, víťazom v kumite v Bruntáli, a dalšími úspešnými pretekármi z nášho mesta sú kandidátmi na stupne víťazov i na 3. kole Českého pohára v štýle goju, ktorý sa uskutoční v sobotu 8.10. v Kroměříži. Najlepší karatisti z Českých pohárov sa kvalifikujú na Majstrovstvá ČR v karate goju 5.11.2022 v Brne. Na českom šampionáte v moravskej metropoli budú karatisti Hanko kai Senica patriť ako vždy medzi horúcich adeptov na medaily. V medzinárodnom paneli rozhodcov nebudú chýbať obaja senickí tréneri a rozhodcovia M. Čulen 9. dan a J. Rehuš 5. dan. Do Brna vycestujú záhorácki karatisti znova 12. novembra. Zúčastnia sa na tradičnom medzinárodnom turnaji Veľká cena Brna. Tento turnaj slúži najmä na prvé otestovanie športovej výkonnosti tých najmladších karatistov, aby si premiérovo vyskúšali ozajstnú súťažnú záťaž a naučili sa zvládať trému. Karatisti zo Záhoria boli úspešní i v našom hlavnom meste Bratislave. Na Otvorených majstrovstvách Bratislavy si najlepšie viedli S. Otrubčák-2.miesto v kumite kadetov do 15 rokov a Alena Briestenská-2. miesto v kumite ženy nad 68 kg. Bronz si vybojoval za 3. miesto v kumite žiakov J. Briestenský. Medzi medailistov Hanko Senica sa zaradila i dalšia mladá nádej záhoráckeho klubu Diana Džačovská. Na 2. kole Bratislavského pohára v karate získala bronzovú medailu za 3. miesto v kata starších žiačok 10-11 rokov.

Tradičné letné, klubové sústredenie prebehlo tentoraz v Bzenci na južnej Morave. Šéftréner klubu a tréner A družstva, MUDr. Martin Čulen sa nedávno vrátil z Majstrovstiev sveta v štýle goju v Taliansku, kde pôsobil ako reprezentačný tréner českej reprezentácie. Aj jeho zásluhou majú českí karatisti množstvo medailí a titulov majstra sveta. Jeho žiačka Veronika Mišková je momentálne trinástou najlepšou karatistkou sveta. Po pretekároch z A družstva-pretekári, ktorí trénujú intenzívne celý rok a pripravujú sa na slovenské i medzinárodné súťaže, začínajú s tréningom od 4.10. i karatisti z B družstva-pokročilí. Do B družstva patria karatisti s farebným pásom od bieložltého opasku (8. kyu) vyššie. C družstvo sú začiatočníci z pravidelného jesenného náboru ešte bez akéhokoľvek farebného opasku, ktorý označuje technickú vyspelosť karatistu.

Mladí karatisti majú teraz šancu. Klub šampiónov Hanko kai Senica vyhlasuje tradičný nábor pre začiatočníkov.

Chlapci a dievčatá od 6 rokov sa môžu prihlásiť od štvrtka 6.10. na tréningoch každý utorok a štvrtok od 18 00 hod. do 19 30 hod. v telocvični 3. ZŠ na Sadovej ulici v Senici. Karate je účinná sebaobrana i moderný olympijský šport. Učí sebadisciplínu, neagresivitu a úctu k všetkému živému. Záujemcovia, ktorí si chcú zlepšiť kondíciu, naučiť sa brániť, nájsť si priateľov a možno sa stať i reprezentantom a majstrom karate, nepotrebujú nič. Len tepláky, tričko a odvahu začať. Tréningy sú vedené hravou formou a postupne sa pridávajú prvky karate. V októbri sú tréningy zadarmo, a tak si každý môže toto starobylé, bojové umenie vyskúšať. Tento rok sa po prvý raz dá prihlásiť i vopred emailom alebo telefonicky.

Aktuálne informácie sú vždy i na klubovej webstránke www.hankokai.sk

E.J.


Naša Senica, október 2020. Autor: E. Jareč

  ZLATO ZO SLOVENSKÉHO POHÁRA NÁBOR KARATE DO HANKO KAI SENICA

Po období karantény sa rozbiehajú i senickí karatisti. Na poslednom turnaji v zahraničí pre zatvorením hraníc, 1.kole Českého pohára goju 1. 3. 2020 v Brne boli úspešní mladí karatisti Hanko kai Senica. Získali 4 medaily, strieborné Diana Džačovská v kata žiakov a Lenka Kopáčová v kategórii starších žiačok;bronzové medaily získali Samuel Otrubčák a Patrik Sprušanský v kumite žiakov. Po zatvorení telocviční a zrušení športových podujatí trénovali karatisti hlavne individuálne. Na absenciu súťaží reagoval Slovenský zväz karate online turnajom Slovenský pohár žiakov, na ktorom sa 25. 5. vynikajúco presadili trojnásobná majsterka ČR Karin Krúžeková, ktorá zvíťazila v kata žiačky 8-9 rokov a vicemajster ČR Jakub Briestenský, ktorý získal dve strieborné medaily, a to v kata žiakov 8-9 rokov i v kata free style 5 - 11rokov. Ako športovci mesta Senica boli 28. 5. ocenení i najlepší reprezentanti Hanko kai Senica. Lenka Kopáčová v žiakoch, René Ovečka v senioroch a tréner Jaroslav Rehuš v osobnostiach. Kondíciu naberali karatisti i v sedlách horských bicyklov na tradičnom letnom cyklistickom sústredení 3-7.8.v kopcoch Záhoria, brezovských kopaniciach a na južnej Morave. Na sústredení vo vojenskom priestore Záhorie sa 3. - 6. 9. zišlo množstvo slovenských i českých pretekárov. Okrem športového zápasu kumite sa vyučovali i veľmi náročné majstrovské kata zo štýlu ryu-ei-ryu. Tieto starodávne bojové kombinácie cvičili minulý rok Seničania na tréningoch na japonskej Okinawe s legendárnym japonským majstrom T. Sakumotom. Trojnásobný majster sveta a pravdepodobne momentálne najlepší expert na karate je zárukou tej najvyššej náročnosti, ale samozrejme i kvality. Jeho mottom je, že až po troch hodinách tréningu robí karatista najlepšie karate. Šéftréner Hanko kai Senica MUDr. M. Čulen (9.dan) veľmi rád zaviedol toto pravidlo do tréningov na sústredení. . Na záver sústredenia prebehli skúšky technickej vyspelosti -páskovanie na žiacke stupne -- kyu a majstrovské stupne -- dan. Skúšobná komisia bola zložená z majstrov s najvyššími technickými stupňami v regióne - M. Čulen (9. dan, Senica), J. Rehuš (5. dan, Senica), P. Letocha (4. dan, Hodonín) a M. Pekník (4.dan, S. Turá). Drvivá väčšina zo 17 skúšaných bola úspešná a môže si už viazať na kimone vyšší farebný - žiacky alebo čierny - majstrovský opasok. Aj to dokazuje, že karatisti sú opäť na sezónu výborne pripravení a medailová žatva zo slovenských i zahraničných turnajoch by mala pokračovať.

Mladí karatisti majú teraz šancu. Klub šampiónov Hanko kai Senica vyhlasuje tradičný nábor pre začiatočníkov!

Chlapci a dievčatá od 6 rokov sa môžu prihlásiť od štvrtka 1. 10. na tréningoch každý utorok a štvrtok od 18. 00 hod. do 19. 30 hod. v telocvični 3. ZŠ na Sadovej ulici v Senici. Karate je účinná sebaobrana i moderný olympijský šport. Učí sebadisciplínu, neagresivitu a úctu k všetkému živému. Záujemcovia, ktorí si chcú zlepšiť kondíciu, naučiť sa brániť, nájsť si priateľov a možno sa stať i reprezentantom a majstrom karate, nepotrebujú nič. Len tepláky, tričko a odvahu začať. Tréningy sú vedené hravou formou a postupne sa pridávajú prvky karate. V októbri sú tréningy zadarmo a tak si každý môže toto starobylé, bojové umenie vyskúšať.

Aktuálne informácie sú vždy i na klubovej webstránke www.hankokai.sk


SÚSTREDENIE HANKO KAI. Ako nám bolo?

Od štvrtku 3.9.2020 do nedele 6.9.2020 prebehlo vo vojenskom priestore na Záhorí tradičné sústredenie Hanko kai. Zúčastnilo sa ho asi 30 karatistov zo Slovenska i Česka. Cvičili sa tu náročné kata zo štýlu ryu ei ryu. Účastníci sa mnohé naučili a v mnohom sa zdonolalili.

Karatisti taktiež vystrojili malú narodeninovú oslvau k životnému jubileu svojho majstra, hanšiho MUDr. Martina Čulena (9. dan), ktorá bola pre neho zároveň neočakávaným prekvapením. Jej pokračovaním bol slávnostný táborák vonku pod hviezdami v záhorských lesoch.

Záver sústredenia sa niesol v duchu skúšok technickej vyspelosti, ktorých sa zúčastnilo 17 karatistov. V skúšobnej komisii boli MUDr. Martin Čulen (9. dan, Senica), Jaroslav Rehuš (5. dan, Senica), Pavel Letocha (4. dan, Hodonín) a Milan Pekník (4. dan, Stará Turá).


CYKLOSÚSTREDENIE Hanko kai karate klubu Senica - 3. - 7. augusta 2020 - AKO NÁM BOLO?

Prvý augustový týždeň karatisti z hanko kai opäť "chytali" kondičku prostredníctvom športu na čerstvom vzduchu v prírode. Zobrali sme bicykle a jazdili sme po našom krásnom Záhorí a na južnej Morave.

Prvý deň sme na rozcvičku absolvovali trasu: Senica - Kunov - kopec nad Prietržou - cez polia do dolín na Podbranči - Podbranč - Bašnáre - Deberníky - Prietrž - Kunov - Senica. Veľmi pekná trasa, odporúčame.

Druhý deň sme "pritvrdili" a dali sme si lesnú trasu: Brezová - Brezovské kopanice po lesoch - Brezová.

Ďalší deň sme sa rozhodli ísť na južnú Moravu, do susedného Petrova. Odtiaľ sme popri Baťovom kanáli vyrazili do Strážnice, potom na vrch Žerotín, odkiaľ bol krásny výhľad na okolitú moravskú krajinu a vinohrady. Pokračovali sme na slovenskú stranu cez Sklaické hory do Zlatníckej doliny a odtiaľ cez rozsiahle vinohrady späť do Petrova. Taktiež odporúčame.

Iné dni sme "vytriasali nohy" po kopcoch na Záhorí.

Pozrite si fotogalériu:

Ocenenie najlepších športovcov Mesta Senica - 28.5.2020. Nechýbali medzi nimi aj naši karatisti!

Prestížne podujatie Najlepší športvoce Mesta Senica býva obyťčajne vo februári/ v marci. Keďže nám do života zasiahla kríza, mesto pristúpilo k organizácii tohto krásneho podujatia 28.5.2020,  hoci za prísnych hygienických opatrení. To, bohužiaľ, znamenalo nižší počet účastníkov, ktorí museli byť navyše zahalení maskou.

Napriek tomu bolo podujatie pekné.

Medzi ocenenými boli aj naši karatisti:

Lenka Kopáčová - karate, kata

René Ovečka  - dospelí

Medzi osobnosťami bol ako tréner ocenený Jaroslav Rehuš.

GRATULUJEME!

Výsledky pretekárov Hanko kai na súťaži 1. kolo Českého pohára goju-ryu - 1. marec 2020, Brno

2.miesto - Diana Džačovská, kata žiaci

2.m.- Lenka Kopáčová, kata st.žiaci

3.m - Samuel Otrubčák, kumite žiaci

3.m - Patrik Sprušanský, kumite žiaci

Našim úspešným pretekárom srdečne gratulujeme!

2. kolo Českého pohára goju-ryu bude 28.3.2020 v Kromeříži.


ZIMNÉ SÚSTREDENIE HANKO KAI 2020 na Dubníku

Druhý januárový víkend 9.1. - 12.1.2020 sa konalo tradičné sústredenie na Dubníku pri Starej Turej. Bol to už asi 20. ročník tohto sústredenia. Na organizácii sa významne podieľal Karate klub Stará Turá a jej predseda MIlan Pekník, ktorému patrí vďaka.

Sústredenia sa zúčastnilo takmer 70 karatistov zo Slovenska aj z Česka. Cvičilo sa v dvoch skupinách. Začiatočníkov viedol tréner Pavel Letocha zo Šin Mu Hodonín a pokročilých kaaratistov trénoval MUDr. Martin Čulen z Hanko kai karate klubu Senica.

Trénovali sa techniky, kumite a aj náročné a pre Slovensko zatiaľ pomerne neznáme a zriedkavé kata privezené z letného seminára s vaiacnásobným Majstrom sveta Sakumotom, kata Ohan, Ohan dai, Annan dai a tradične Čatan Yara Kušanku, s ktorou naši karatisti často víťazia.

Sústredenie bolo úspešné, zúčastnení karatisti sa domov vrátili unavení, ale spokojní a plní zážitkov.


SENICKÍ KARATISTI VÍŤAZNE V ČECHÁCH. In: Naša Senica, december 2019. Autor: E. Jareč

Množstvo úspechov dosiahli v uplynulom období karatisti Hanko Kai Senica. Okrem medailí zo Slovenských pohárov a turnajov to boli i víťazstvá na medzinárodných turnajoch doma i v zahraničí. K najcennejším výsledkom patrí víťazstvo Martina Kopáča na GRAND PRIX Ostrava v Českej republike a druhé miesto na Pohári SNP v Banskej Bystrici.

Na Grand Prix Ostrava 2. - 3. 11. 2019 sa zišlo v severomoravskom meste ocele a uhlia vyše 340 pretekárov. Okrem výborných ukrajinských zápasníkov sa zúčastnila karatistická špička z Poľska, Čiech či Slovenska a aj exotickí karatisti z Izraela. Na tatami v ostravskej aréne predvádzal výborné výkony mladý reprezentant záhoráckeho klubu Hanko Senica Martin Kopáč. Odvážne nastúpil najprv do staršej kategórie kata seniorov. Vo víťaznom postupe ho zastavil v semifinále najlepší slovenský seniorsky reprezentant Fabián z Dukly Banská Bystrica. Väčšia sila i skúsenosti Fabiána z európskych a svetových šampionátov sa v semifinále naplno ukázali a do finále postupoval bystrický karatista. Odchovanca senického karate však čakal ešte súboj o 3. miesto. Proti českému pretekárovi Havlovi zo Slávie Kromeříž sa Martin jasne presadil presnou technikou, rýchlosťou i silou a po presvedčivom víťazstve 5 : 0 získal v seniorskej kategórii bronzovú medailu. Vo svojej kategórii do 21 rokov však gymnazista z Hanko Senica kraľoval a po jasnom víťazstve 5 : 0 v slovenskom finále nad Horákom (Sokol Ilava) získal zlatú medailu. Znamená to zlato a bronz pre najlepšieho senického juniora. Po striebre z medzinárodného turnaja POHÁR SNP 28. 9. 2019 v B. Bystrici a treťom mieste zo Slovenského pohára juniorov 21. 9. 2019 v Košiciach je to ďalší významný úspech Kopáča znamenajúci miesto v medzinárodnej špičke v karate. Na druhý deň pripojila bronzovú medailu v kata do 13 rokov Zuzana Kopáčová, keď v súboji o 3. miesto porazila Štenclovú (Kodokai Brno). Výborne postupovala vo vyraďovacích súbojoch i jej sestra Lenka Kopáčová. V semifinále ju však porazila silnejšia a presnejšia poľská karatistka Kulakowska (Budokan Wroclaw). V poslednom súboji o bronz Lenku porazila Kadlecajová (Real Trenčín), takže obsadila konečné 5. miesto.

Výborne si viedli i najmenší - žiaci Hanko Senica. Karin Krúžeková, najmladší objav senickej liahne karate pokračuje v medailovej žatve. Po roku tréningu si mladučká držiteľka žltého opasku (7. kyu) vybojovala tri tituly majstra ČR. Z medzinárodného turnaja POHÁR SNP v B. Bystrici si priviezla dve medaily, striebro z cvičenia kata a bronz zo zápasu kumite mladších žiačok. Na Bratislavskom pohári 12. 10. 2019 mala komplet zbierku medailí z každého kovu. Odniesla si zlato za víťazstvo v Agility, striebro z kumite i bronz z kata. Podobne Jakub Briestenský takisto začínal minulý rok ako začiatočník v septembri v telocvični a dnes nosí medaily zo Slovenska i zahraničia. Kvality senického karate dokázal naposledy na Bratislavskom pohári, kde sa dvakrát postavil na stupne víťazov a prebral si striebro za 2. miesto v kata a bronz za 3. miesto v kumite. Bojovnosťou sa presadzuje zápasník Samo Otrubčák. Získal 3. miesto v kumite mladších žiakov na Bratislavskom pohári a zlepšuje sa aj Laura Džačovská, a to ziskom 3. miesta na Račianskom strapci v kata starších žiačok.

Okrem kvalitných a pravidelných tréningov sú pre ďalší rast potrebné i sústredenia. Karatisti Hanko Senica vycestujú v týchto dňoch na Moravu a v januári majú tradičné, zimné sústredenie na Dubníku pri Starej Turej

Na výborných výkonoch senických karatistov má svoj veľký podiel i Mesto Senica, ktorému patrí poďakovanie za dotáciu z fondu Pro Senica, z ktorej boli nakúpené nové tréningové tatami.

Najbližšie sa pretekári v novom olympijskom športe - karate predstavia na medzinárodnom turnaji Veľká cena Brna v Českej republike.

Z moravskej metropole si Seničania pravidelne vozia medaily a očakávania v tomto ročníku sú takisto vysoké.

KARATISTI HANKO SENICA V JAPONSKU. In: My, TV SEN, Záhorák, Naša Senica. Autor: E. Jareč

Šéftréner klubu MUDr. Martin Čulen, 9. dan, vycestoval v auguste i so svojimi najlepšími žiakmi trénovať priamo do kolísky karate, do Japonska. Na pozvanie legendy svetového karate japonského veľmajstra T. Sakumota, 9. dan, vycestovali na tréningový seminár na japonský ostrov Okinawa. Práve na tomto ostrove vzniklo v 17. storočí legendárne bojové umenie karate a v neustálych bojoch neozbrojených majstrov karate s japonskými samurajmi sa doviedol boj holými rukami k dokonalosti. Doteraz sú majstri karate z Okinawy považovaní celosvetovo za uznávaných odborníkov. Trojnásobný majster sveta, reprezentačný tréner Sakumoto vyučuje momentálne zrejme najatraktívnejší štýl karate ryu ei ryu. Trénovať priamo s touto ikonou svetového karate je veľmi významná a prestížna záležitosť a zážitok na celý život. Niekoľkohodinové tréningy v tropickej horúčave boli, samozrejme, náročné, ale priniesli trénerom i pretekárom veľa poznatkov a zručností, ktoré ich posunú vpred v spoznávaní tohto bojového umenia a olympijského športu. S MUDr. Čulenom leteli do Krajiny vychádzajúceho slnka i niektorí jeho žiaci, vicemajster sveta a slovenský reprezentant Martin Kopáč z Hanko Senica, mnohonásobná majsterka sveta v štýle šito a česká reprezentantka Veronika Mišková a iní. Tréningy v legendárnom 3-podlažnom centre karate Budokan v hlavnom meste Naha priniesli záhoráckym karatistom obrovské množstvo neoceniteľných skúseností .Neskutočné nasadenie japonských majstrov karate, priateľský prístup Sakumotových žiakov - majstrov sveta, história karate na každom kroku v Naha, kde takmer v každej uličke cvičil teraz už svetovo uznávaný majster a zakladateľ štýlu T. Sakumoto.

Seminár poriadaný k výročiu štýlu ryu-ei-ryu mal aj spoločenskú a kultúrnu časť. Karatisti zo Záhoria cvičili na slavnostnom predstaveni spolu s ďalšími troma stovkami karatistov na brehu mora pred televíznymi kamerami, navštívili historický hrad Šuri, buddhistické záhrady, delfinárium i záverečnú Sajonara party. Skúsenosti z tréningov na Okinawe sa určite pretavia do dalších úspechov.

NÁBOR KARATE. In: My, TV SEN, Záhorák, Naša Senica. Autor: E. Jareč

Záujemcovia o karate majú teraz šancu. Klub majstrov sveta a Európy Hanko Kai Senica vyhlasuje tradičný nábor pre začiatočníkov. Chlapci a dievčatá od 6 rokov sa môžu prihlásiť od štvrtka 19.9. na tréningoch každý utorok a štvrtok od 18. 00 hod. do 19. 30 hod. v telocvični na 3. ZŠ v Senici na Sadovej ulici. Karate je účinné bojové umenie i moderný olympijský šport. Učí sebadisciplínu, neagresivitu a úctu. Záujemcovia, ktorí si chcú zlepšiť kondíciu, naučiť sa brániť, nájsť si priateľov a možno sa stať i reprezentantom a majstrom karate, nepotrebujú nič. Len tepláky, tričko a odvahu začať. Tréningy sú vedené hravou formou a postupne sa pridávajú prvky karate. V septembri sú tréningy zadarmo, a tak si každý môže toto starobylé bojové umenie vyskúšať.

TROJNÁSOBNÁ MAJSTERKA ČR 2019 JE ZO SENICE. In: My, TV SEN, Záhorák, Naša Senica. Autor: E. Jareč

V uplynulej sezóne potešili výkony skúsených seniorov z Hanko kai: M. Kopáč zvíťazil na Českom pohári v Hodoníne a získal 3. miesto na Majstrovstvách ČR v Brne. Juniorka Adela Sadloňová zbierala medaily na českých pohároch a sezónu ukončila svojím prvým titulom majstra ČR. Takisto juniorka Kristína Zríniová získala striebro na národných pohároch a titul vicemajstra ČR. V kategórii žiačky priniesli množstvo medailí sestry Zuzana a Lenka Kopáčové. Finále Majstrovstiev ČR bolo dokonca výhradne v ich réžii, keď deklasovali celú českú konkurenciu a v senickom finále bola úspešnejšia Lenka, ktorá získala zlato a Zuzana striebro. Bronz v starších žiačkach získala Emma Kondlová. V zápase kumite sa ukazuje nádejný žiak z B družstva Hanko Senica Samuel Otrubčák, medailista z českých turnajov. Po zaradení nových disciplín pre deti do súťažného karate, bezpečných, čiže nekontaktných sa ešte viac zvýšili počty mladých pretekárov na turnajoch. Jednoduché a atraktívne kategórie už pre 5 ročné deti dali šancu i najmenším začiatočníkom z C družstva Hanko Senica, ktoré cvičia iba od septembra minulého roka. Z nich sa ako veľká nádej do budúcnosti zatiaľ najviac ukazuje iba 6-ročná Karin Krúžeková. Držiteľka bieleho pásu, 8. kyu, nastúpila v marci prvý raz na tatami v Českom pohári a hneď získala bronzovú medailu. Že nejde o náhodu dokázala na ďalších slovenských a českých turnajoch, keď na každom turnaji, kde štartovala, získala minimálne jeden cenný kov. Svoju medailovú sériu na 7 turnajoch završila triumfiálne na Majstrovstvách Českej republiky, kde nenašla premožiteľku a získala 3 zlaté medaily. Trojnásobnej majsterke ČR sa v júni na skúškach technickej vyspelosti-páskovaní podarilo spolu so svojou matkou spáskovať o 2 stupne, z bieleho na žltý opasok, čo je veľmi zriedkavé. Takisto 7-ročný Jakub Briestenský zvíťazil s bielym opaskom v Českom pohári a stal sa vicemajstrom ČR 2019.

Dlhoroční tréneri Hanko Senica, M. Čulen, 9. dan a J. Rehuš, 5. dan, sú aktívni i ako rozhodcovia karate a rozhodujú na medzinárodných turnajoch. J. Rehuš obhájil tohto roku na rozhodcovských skúškach v ČR najvyššiu rozhodcovskú triedu v cvičení kata i zápase kumite.

Seničania mohli vidieť karatistov Hanko kai na ukážkach karate v máji na Chalennge Day, v júni na Wannadoo festivale na Kunovskej priehrade či pri vyhlasovaní športovca mesta Senica. Podrobné informácie sú na klubovej stránke hankokai.sk. Prvý septembrový týždeň karatisti strávili na sústredení vo vojenskom priestore Záhorie. Príprava na novú sezónu prebiehala na tatami i behom po pieskových dunách. Českí reprezentanti sa pod vedením známeho experta karate MUDr. Čulena pripravovali na Majstrovstvá sveta v štýle goju v Malajzii, kde budú chcieť získať viac medailí. Pretekári z A družstva Hanko kai Senica vycestujú v septembri na Budapest Open do Maďarska .Pokročilí z B družstva a začiatočníci z C družstva si vyskúšajú svoje schopnosti na Slovenských pohároch žiakov, Českých pohároch či Veľkej cene Brna.

Majstri Českej republiky v goju-ryu v karate sú aj v Senici! Bolo aj "páskovanie" - skúšky technickej vyspelosti v karate

Majstri ČR v karate. In: Naša Senica, jún 2019. E. Jareč

V brnenskej športovej hale Tesla sa 25.5. konali Majstrovstvá ČR v karate v štýle goju- ryu. Účasť na českom šampionáte si v na nominačných turnajoch v Hustopečiach, Hodoníne a v Bruntáli v priebehu roka vybojovali i karatisti Hanko kai Senica. Najúspešnejšou pretekárkou senického klubu sa stala  najmladšia, iba sedemročná Karin Krúžeková. Držiteľka bieleho opasku, čiže začiatočníčka, cvičí od septembra minulého roka a na každom turnaji, kde doteraz štartovala, získala medailu. Medailovú sériu neprerušila ani na Majstrovstvách ČR, kde nastúpila hneď v troch kategóriách. V pozícii favoritky  jasne predbeehla svoje súperky a získala dve zlaté a 1 bronzovú medailu. 

Bronzovú medailu pridal v Kumite Balloon ďalší pretekár s bielym opaskom, sedemročný Jakub Briestenský. 

V kata mladšie žiačky sa vo finále stretli sestry Lenka a Zuzana Kopáčové, obe z Hanko kai Senica. Po tesnom víťazstve 2:1 sa z titulu radovala Lenka Kopáčová. Bol to tretí titul majstra ČR v gojyu-ryu na tejto súťaži pre Hanko kai Senica. 

V kata junioriek prišlo k prekvapeniu: favorizovanú českú reprezentantku Schmiedovú z Budokan Brno porazila po výbornom výkone Kristína Zríniová, Hanko kai Senica, a prebojovala sa do senického finále, kde na ňu čakala Adéla Sadloňová, taktiež z Hanko kai Senica. Po vyrovnanom súboji sa zo zlata a prvého titulu majstra ČR mohla radovať Sadloňová. Ďalšiu medailu, bronzovú, pridal v kata mužov Martin Kopáč po víťazstve v boji o 3. miesto 3:2 nad Hrádkom z klubu Okinawa Jindřichuv Hradec.

V utorok 18.6 sa na ZŠ v Senici na Sadovej uskutočnili skúšky technickej vyspelosti v karate-páskovanie. Pred zrakmi skúšobnej komisie zloženej z majstrov s najvyššími technickými stupňami v regióne sa snažili karatisti získať opasok. Bojovali buď o svoj prvý bieložltý -  8. kyu, alebo niektorí aj o vyššie opasky: oranžové, zelené, modré, hnedé či najvyšší majstrovský, čierny pás - 1. dan. O dobrej práci trénerov Hanko kai Senica svedčí vysoká úspešnosť karatistov na skúškach: z 24 skúšaných bolo 22 úspešných karatistov a iba 2 si musia skúšky zopakovať. Veľmi úspešná bola čerstvá dvojnásobná majsterka ČR Karin Krúžeková, ktorá z bieleho opasku prešla na žltý - 7. kyu. Posun o 2 opasky je v karate mimoriadny a svedčí o talente a veľkom tréningovom nasadení. Pokiaľ Krúžeková vydrží cvičiť naďalej, budeme o nej určite ešte počuť. Najvyšší čierny opasok, 2. dan, získala na skúškach niekdajšia vynikajúca pretekárka a dorastenecká majsterka Slovenska v kumite Andrea Čermáková.

Po ukážkach karatistov Hanko Senica na Challenge day v Senici ich najbližšie môžeme vidieť 29.6.na Dni športu na Kunovskej priehrade. Novú sezónu začnú tradične sústredením na Záhorí prvý septembrový týždeň. B družstvo začína trénovať od 3.9. a nábor pre začiatočníkov sa začne v polovici septembra.

E. Jareč 

Foto: prvé dve z páskovania (skúšok technickej vyspelosti) - B družstvo, Adela Sadloňová, Karin Kružeková

GALANTA CUP KARATE. Naša Senica, 1. júna 2019

V sobotu 4.5. sa uskutočnil turnaj karate Galanta Cup, na ktorom štartovali i pretekári Hanko Senica.

Najlepšie si viedla iba sedemočná Karin Krúžeková, ktorá získala dve medaily. Začiatočníčka s bielym opaskom, čiže ešte bez technického stupňa, cvičí od septembra minulého roka a ukazuje na svoj vek zodpovedný prístup k tréningu i kvalitné výkony na turnajoch na Slovensku i v Čechách. Od marca, kedy bola na svojej prvej súťaži, sa zúčastnila na 5 turnajoch a vždy získala medailu. Medailovú sériu neprerušila napriek zdravotným problémom ani na južnom Slovensku. Z Galanty si priviezla striebornú medailu za kata a bronz zo zápasu v kumite.Na majstrovstvách ČR v štýle goju 25.5. v Brne, kam sa kvalifikovala až v 3 disciplínach bude chcieť určite získať svoj premierový titul majstra ČR. Takisto všetci pretekári Hanko Senica, ktorí si v troch kolách Českého pohára vybojovali postup na šampionát v moravskej metropole, budú chcieť v Brne bojovať o medaily najcennejšie. Ich výkony pozorne sledujú tréneri Hanko Senica, MUDr. M. Čulen, 9. dan a J. Rehuš, 5. dan. Tréner mládeže J. Rehuš nedávno na rozhodcovských skúškach v ČR obhájil najvyššiu rozhodcovskú kvalifikáciu v cvičení kata i zápase kumite a bude rozhodovať aj najvačšie turnaje v Českej republike.

V Senici sa uskutočnia tradičné skúšky technickej vyspelosti v karate. Vo štvrtok 20.6. sa na 3. ZŠ na Sadovej ulici pokúsia karatisti na náročných skúškach vybojovať si vyšší technický stupeň - farebný pás.Od najmenších začiatočníkov, ktorí sa pokúsia získať svoj prvý, najnižší opasok-bieložltý, 8. kyu až po skúsených reprezentantov, ktorí po cca 8 rokoch tréningu môžu zabojovať o čierny, majstrovský pás,1. dan.Presvedčiť o svojich kvalitách musia skúšobnú komisiu zloženú z majstrov s najvyššími tech. stupňami.

E. Jareč

MEDAILA NA KAŽDOM TURNAJI. In: Naša Senica, apríl 2019. Autor: E. Jareč

Množstvo úspechov získali na turnajoch na Slovensku i v Čechách senickí karatisti .Na 1. kole Českého pohára goju 3. 2. v Hustopečích sa postavili karatisti Hanko Senica 5krát na stupeň víťazov. Najúspešnejšou bola juniorka Adela Sadloňová, strieborná v kata junioriek i senioriek. Ďalšie striebro získala v kata mladšie žiačky Zuzana Kopáčová a po jej boku stála na 3. mieste na stupnoch víťazov jej sestra Lenka Kopáčová.V kata staršie žiačky sa umiestnila na 3. mieste Emma Kondlová.

Druké kolo Českého pohára sa uskutočnilo 16. 3. v neďalekom Hodoníne, čo bola šanca vyskúšať si svoju výkonnosť i pre najmladších senických karatistov , začiatočníkov s bielym opaskom. Pretekári z A družstva vo svojich kategóriách ako obyčajne dominovali, vačšinu súperov vyraďovali jasne presnou technikou, rýchlosťou i silou . V kata seniorov slovenský reprezentant Martin Kopáč úlohu najvačšieho favorita splnil, po ceste do finále vyradil všetkých a ani vo finále nedal J. Jirsovi ( Shindokan Jindřichuv Hradec  žiadnu šancu. Zlato pre Senicu.V silnej kategorii kata mladšie žiačky karatistky Hanko Senica úplne ovládli súťažné tatami. Sestry Zuzana a Lenka Kopáčové porazili všetky svoje české súperky a v slovenskom - senickom finále si to medzi sebou rozdali o zlato. Zuzka potvrdila svoju stále sa zlepšujúcu výkonnosť a po výhre 3:0 získala 1. miesto. Jej sestra Lenka skončila druhá. Druhé miesto obsadila v kata junioriek Kristína Zrínyová a tretia skončila Adela Sadloňová. Bronzovú medailu získal v kumite žiakov člen B družstva Samuel Otrubčák.V nových disciplínach karate pre mládež Kihon Ido-techniky v pohybe a Kumite Baloon-tieňový boj sa výborne predviedli najmenší senickí karatisti, začiatočníci z C družstva s bielym opaskom, ktorí cvičia od septembra minulého roka. Na svojej vôbec prvej súťaži ukázali medzi českými vrstovníkmi svoje kvality a obaja získali bronzovú medailu. Iba 6ročná Karin Krúžeková v Kihon Ido a 7ročný Jakub Briestenský v Kumite Baloon. Výborné výkony senických karatistov sledovali v pozícii rozhodcov i obaja senickí tréneri, tréner A-družstva M. Čulen, 9. dan a tréner B a C družstva J. Rehuš, 5. Dan.

Svoj talent a tréningové úsilie pretavila do zisku ďaľšej medaily Karin Krúžeková už o týždeň na 2 . kole Slovenského pohára žiakov 23.3. v Myjave. V omnoho silnejšej i početnejšej konkurencii mladých sloven. karatistov získala skvelé 3. miesto v kategórii Agility - dievčatá do 7 rokov.

Posledné 3 kolo Českého pohára sa uskutočnilo 6.4 .v Bruntále a bojovalo sa v ňom i o postup na Majstrovstvá ČR v Brne. Na svojej druhej českej súťaži naozaj hviezdili najmenší senickí karatisti do 7 rokov, ešte bez technických stupňov. Biele opasky - Karin Krúžeková a Jakub Briestenský nastúpili hneď v troch kategóriach a v každej získali medailu! Obaja kraľovali v Kumite Ballon, kde získali zlato, keď porazili celú českú konkurenciu. Karin vo finále vybodovala lepšou technikou Krahulovú (Dragons Rosice a Jakub neutíchajúcou bojovnosťou porazil Jílka (VIP Olomouc). Krúžeková zvíťazila i v Kihon Ido a iba v Agility sa musela uspokojiť s bronzovou medailou. Briestenský si skompletizoval svoju medailovú zbierku striebrom v Kihon Ido, (prehral vo finále s Veselíkom z Budokan Brno) a bronzom v Agility. Obaja Seničania,trojnásobní medailisti z Bruntálu, si zároveň vybojovali i postup na Majstrovstvá Českej republiky 25.5. v Brne a v moravskej metropoli budú patriť k favoritom vo všetkých troch disciplínach.

Na posledné 3. kolo Slovenského pohára žiakov 13.4. do Starej Ľubovne vycestovala Karin Krúžeková (Hanko Senica). Aj na východnom Slovensku, na svojom štvrtom turnaji v tomto roku, získala medailu za 2. miesto v Agility. Karin zároveň postúpila na Majstrovstvá Slovenska žiakov, ktoré budú 11.5. v Poprade. Doterajšia vynikajúca bilancia mladučkej senickej karatistky - medaila na každom turnaji, kde štartuje - naznačuje, že by mohla nasledovať úspešných senických reprezentantov, majstrov Slovenska, Európy i sveta.

V senickom Dome kultúry boli pri oceňovaní Najlepší športovec mesta Senice za rok 2018 ocenení nedávno i úspešní slovenskí reprezentanti v karate z Hanko Senica. Okrem titulov majstra Slovenska, Európy i medailí z majstrovstiev sveta sú seniori Alžbeta Ovečková, junior Martin Kopáč i šéftréner Martin Čulen príkladom aj v zodpovednom prístupe k tréningu,v správaní v dojo i mimo neho.

E.Jareč

René Ovečka druhý na Majstrovstvách SR

Český pohár v karate. Autor: Jareč. In: Naša Senica, feb. 2019

Obrázky si, prosím, zväčšite, aby boli čitateľné.

Mladé senické karatistky úspešné v Hustopečiach. In: My, 11.2.2019

Dve medaily Martina Kopáča. Autor: RB. In: Záhorák, december 2018

ROK 2018 SUMMÁR - ÚSPECHY HANKO KAI SENICA

 Jeden z najstarších a najúspešnejších klubov karate na Slovensku Hanko kai Senica dosiahol v roku 2018 vo svojom 44 roku existencie množstvo významných úspechov. Reprezentanti klubu štartovali na najvýznamnejších turnajoch po celej Európe i svete. Okrem Česka, Maďarska, Rakúska, Holandska, Ukrajiny, Španielska trebárs i exotické Maroko, Turecko či Dubaj.

Na základe dosiahnutých úspechov na slovenských a medzinárodných turnajoch boli do reprezentácie Slovenska pre rok 2018 zaradení dvaja pretekári Hanko Senica. Alžbeta Ovečková 2. dan v senioroch a Martin Kopáč 1. dan v junioroch. A. Ovečková, mnohonásobná majsterka Slovenska a dorastenecká majsterka Európy, bola zaradená do Top Teamu slovenského karate. Najlepší karatisti Slovenska z Top Teamu sa snažia na Svetových pohároch vybojovať si účasť na olympiáde 2020 v Tokiu, kde bude karate prvý raz. Ovečková potvrdila svoju kvalitu víťazstvom na najväčšom slovenskom turnaji VELKÁ CENA SLOVENSKA v Bratislave.

Martin Kopáč sa stal vicemajstrom sveta v kumite v Rumunsku, majstrom Českej republiky, zvíťazil v Českom pohári, získal 2. miesto v ukrajinskom Ľvove, 3. miesto na Hungarian Open v Maďarsku.

Obaja reprezentanti sú odchovanci Hanko Senica, kde začínali v 6 rokoch u trénera mládeže Jaroslava Rehuša, 5. dan. Po zvládnutí základov karate boli preradení do A družstva k trénerovi pretekárov Martinovi Čulenovi, 9. dan.

Úspešné sú i juniorky medailistky z medzinárodných súťaží Adela Sadloňová, 1. dan a Kristína Zrýnyová, 1. dan. a dorastenka Ema Dvorská. Hanko kai Senica je známy dlhoročnou dobrou prácou s najmladšími. Spomedzi senických žiakov, ktorí sa už postavili na stupne víťazov, sú najväčšími nádejami do budúcnosti Lenka a Zuzana Kopáčové, Patrik Sprušanský a Samuel Otrubčák.

Klub robí pravidelné septembrové nábory pre začiatočníkov od 6 rokov, júnové skúšky technickej vyspelosti kde karatisti získavajú opasky od najnižšieho bieložltého - 8.kyu po majstrovský, čierny pás -1. dan, sústredenia a semináre s poprednými svetovými majstrami. Osvedčil sa dlhoročný systém prípravy športovcov v klube. C družstvo - začiatočníci od 6 rokov a B družstvo-pokročilí, kde je hlavným trénerom J. Rehuš a A družstvo -pretekári pod vedením M. Čulena. Obaja senickí tréneri sú aj skúsenými rozhodcami, ktorí rozhodujú medzinárodné súťaže. 

V tomto roku sa podarila spustiť i internetová stránka klubu. Na stránke www.hankokai.sk si zájemcovia o toto starodávne bojové umenie i moderný olympijský šport nájdu potrebné informácie.

Karate je veľmi vhodný šport pre mládež, učí sebadisciplínu, neagresivitu a úctu k všetkému živému.

Vítanou pomocou v každodennom tréningu, s účasťou na sústredeniach a medzinárodných šampionátoch je i pomoc mesta Senica, ktoré karate a mladých športovcov podporuje.

Na Majstrovstvách Europy v karate Portugalsku dosiahla vynikajúci úspech žiačka senického trénera MUDr. Martina Čulena , 9.Dan, VERONIKA MIŠKOVÁ, 2. Dan. Zvíťazila v kata ženy a stala sa Majsterkou Európy. Obhajkyňa titulu z minuloročného šampionátu v Rakúsku prešla celým turnajom suverénne, zvíťazila vo všetkých zápasoch a úplne zaslúžene si na...