Majstrovstvá Európy v Portugalsku

29.11.2018

Na Majstrovstvách Europy v karate Portugalsku dosiahla vynikajúci úspech žiačka senického trénera MUDr. Martina Čulena , 9.Dan, VERONIKA MIŠKOVÁ, 2. Dan. Zvíťazila v kata ženy a stala sa Majsterkou Európy. Obhajkyňa titulu z minuloročného šampionátu v Rakúsku prešla celým turnajom suverénne, zvíťazila vo všetkých zápasoch a úplne zaslúžene si na stupňoch víťazov prebrala zlatú medailu. Na 19. ME v štýle goju sa 19-23.9. zišla v portugalskom meste Maia široká konkurencia zo všetkých kútov Európy. Je pravda, že pre aktuálnu majsterku sveta v štýle goju, japonsky polotvrdý, by všetko iné než zlato z európskeho šampionátu bol neúspech. Veronika ale žiadne prekvapenie vo svoj neprospech nepripustila. Výborne pripravená,porážala súperky perfektnou technikou, rýchlosťou i silou. Jej dalšiemu zlatému triumfu bol prítomný i jej tréner MUDr. Martin Čulen. Známy slovenský odborník bol na juhu Európy v pozícii českého reprezentačného trénera. Najlepší karatisti sveta sa momentálne pripravujú na blížiace majstrovstvá sveta 6-11.11. v španielskom Madride. Na šampionát WKF do Španielska cestuje za každú krajinu iba jeden karatista , ten najlepší. Medailisti zo sveta budú mať pravdepodobne istú účasť na olympiáde 2020 v Tokyu. O účasť na MS v Španielsku a olympiáde v Tokyu bojuje aj slovenská reprezentantka Alžbeta Ovečková 2. Dan. Mnohonásobná majsterka Slovenska a majsterka Európy je odchovankyňou Hanko kai Senica, kde začínala s karate u trénera mládeže Jaroslava Rehuša, 5. Dan a pokračovala u MUDr. Čulena (9. Dan). Obaja senickí tréneri, tréner A družstva M. Čulen i tréner mládeže J. Rehuš sú teda už dlhé roky zárukou, že športovci z nášho mesta sú vedení na vysokej odbornej úrovni, ktorú dokazujú na turnajoch po celom svete.

V klube Hanko Kai Senica sa ukončuje tradičný jesenný nábor pre začiatočníkov od 6 rokov a pripravujú sa na súťaže, ktoré sú teraz prakticky každý víkend. Seničania vycestujú na veľký medzinárodný turnaj do Čiech-GRAND PRIX OSTRAVA, ktorý sa uskutoční 3-4.11. Obaja senickí trénerI budú v Ostrave zároveň i ako rozhodcovia. 17.11. je v Šuranoch 2. Kolo Slovenského pohára juniorov a v ten istý deň budú Seničania štartovať i na Veľkej cene Brna (GRAND PRIX BRNO) , kde bude obhajovať nečakané zlato v zápase z minulého ročníka mladý žiak Samo Otrubčák.

Veľkým pomocníkom pre všetkých karatistov i záujemcov o tento šport je nová webová stránka klubu Hanko Kai Senica. Na stránke www.hankokai.sk je prehľadne spracovaná história klubu, história karate na Slovensku i vo svete, vizitky trénerov, najúspešnejších pretekárov i aktuálne články o turnajoch ,oznamy, miesta a čas tréningov. Jeden z najstarších a najúspešnejších klubov karate na Slovensku i vo svojom 45 roku existencie pokračuje v profesionalizácii tréningoveho procesu i klubového života. V dnešnej uponáhľanej dobe, keď to niekedy vyzerá, že na šport, mládež a vôbec na všetko nie sú peniaze, nikto nemá čas a podobne treba oceniť, keď sa niekto mimo svojej práce, a navyše úspešne venuje mládeži v našom meste.

E. Jareč